Blanenské folklorní slavnosti
15. 6. 2025, 14:00 h
park před kinem
Pořádá: Kulturní středisko města Blanska
Blanenské folklorní slavnosti – Svátek tradic a tance pod širým nebem!
Přijďte si užít odpoledne plné lidové hudby, tance a krásných krojů! V neděli 15. června od 14:00 se park před kinem v Blansku rozezní cimbálem a rozvíří tanečními kroky! Na pódiu se představí skvělé folklorní soubory: Ondráš, Drahan a Velen – záruka nezapomenutelné atmosféry a kulturního zážitku pro celou rodinu.
Vstup volný – vezměte s sebou přátele, rodinu i dobrou náladu a přijďte oslavit krásu našich tradic!
PROGRAM:
14:00 ONDRÁŠ, Vojenský umělecký soubor Brno
16:00 VELEN, Folklórní taneční soubor Boskovice
17:00 DRAHAN, Folklórní soubor Blansko
O vystoupení souboru ONDRÁŠ (ONDRÁŠOVSKÉ PUTOVÁNÍ):
Objevte s námi lidové bohatství krajů nejen naší domoviny! Tento celosouborový pořad sestavený z tanečních, hudebních a pěveckých čísel je každoročně obměňován nejlepšími archivními i zcela novými programovými čísly. Provedeme vás od regionů Čech, přes Moravu až na temperamentní Slovensko. Ohromíme vás hudební i taneční virtuozitou provedení několika etnografických regionů a pestrostí jejich krojů. Délka pořadu: 80 minut
O vystoupení souboru VELEN:
Folklorní soubor Velen byl založen v roce 1951 při střední pedagogické škole v Boskovicích. Věnuje se lidovým tancům, písním a tradicím z oblasti boskovické části Drahanské vrchoviny, Malé Hané a východního Horácka. Název je odvozen od pověsti o založení města.
Původně byl soubor pouze dívčí, stvořený studentkami SPgŠ, avšak pro velkou popularitu se postupně přeměnil na soubor smíšený a začali ho navštěvovat mladí lidé z Boskovic a okolí. Zakladatelkou souboru byla profesorka SPgŠ paní Marie Bečvářová, která že začátku spolupracovala s brněnskou etnografkou Zdenkou Jelínkovou. Postupně začal Velen sbírat úspěchy nejen na folklórních slavnostech a festivalech u nás v Československu, ale přidaly se i zahraniční, první zájezd byl do Francie. Za celou svou téměř 75. letou historii se Velen zúčastnil mnoha festivalů a přehlídek u nás, i v zahraničí. Například Německu, Dánsku, Turecku, Belgii, Srbsku, Chorvatsku, Polsku a dalších.
Repertoár soubor zahrnuje převážně tance a písně, pocházející ze sběrů, pořádaných v 50. letech 20. století Ústavem pro lidovou píseň Brno. Na vystoupeních se střídají jak temperamentní tance z Drahanská – zde se vyskytuje specifický taneční krok třasák, neboli protivanovská skočná, tak malohanácké tance vznešené. Základem repertoáru jsou taneční pásma – choreograficky upravené řemeslnické tance z Protivanova, pásmo Masopust, Dožínky a Ho mozeke na Kořenco. Tyto stěžejní pásma doplňují jednotlivé tance jako Štéce, Košťata, Husičky, Kanafaska, Hotíké Káčo, Čtverylka, V tom boskovským zámku a mnoho dalších.
Zatím posledním velkým počinem souboru bylo velké folklórní hudebně-pěvecko-taneční pásmo Vojna, které po dlouhých přípravách mělo premiéru na podzim roku 2022 a pro velký úspěch u veřejnosti, i několik repríz v roce 2023. Za toto pásmo udělilo město Boskovice souboru Velen ocenění za “mimořádný kulturní počin 2023”.
O vystoupení souboru DRAHAN:
Folklorní soubor Drahan byl založen v roce 1974 a o pět let později, v roce 1979 byl založen Folklorní soubor Drahánek. Postupem času se soubory stávaly stále známějšími a začala se zúročovat jejich práce. Po úspěšných představeních v různých místech republiky nastaly i zájezdy zahraniční. V roce 1984 do tehdejší Jugoslávie, v roce 1987 do Itálie, v roce 1992 do Spolkové republiky Německo. V roce 1993 byl Drahan nominován k reprezentaci České republiky na Světový festival folkloru v Turecku za účasti souborů z osmnácti zemí světa. V roce 1994 reprezentoval ČR na evropském festivalu v Holandsku za účasti souborů z Francie, Anglie, SRN a Holadska, v roce 1996 ve Francii, v roce 1999 opět ve Spolkové republice Německo za účasti souborů z Gruzie, Rumunska, Švédska a domácích.
Dalšími zeměmi, kde Drahan účinkoval bylo Polsko, Maďarsko, Slovensko, Rakousko, Lucembursko a z důvodu vysoké finanční náročnosti nákladů na cestu nemohly být realizovány další nabídky na pobyt a účinkování na festivalech v Guatemale, Ekvádoru a Egyptě. V roce roce 2007 účinkoval Drahan na Národním krojovaném plese ve Žďáře nad Sázavou, je zván na regionální festivaly do Světlé nad Sázavou, Velké Bíteše, Kořence a na Mezinárodní festival do Písku. Ze zahraničních festivalů je to Evropský festival v Saarbrückenu ve Spolkové republice Německo.
V posledních letech se soubor Drahan zúčastnil mezinárodních folklorních festivalů v Německu, Maďarsku, Slovensku, Polsku, Švédsku, Francii.
Členské základny souborů se postupem let obměňují. Drahánek je dětský folklorní soubor a tvoří jej tedy děti školního věku. Členové Drahanu jsou převážně studenti středních škol a další z tanečních skupin je tvořena dospělými členy, bývalými tanečníky, kteří se po letech do souboru vrátili.
Základní repertoár souborů tvoří převážně tance z oblasti Horácka a dále z etnografických oblastí Slovácka, Lašska, Čech a Slovenska.
Doplňující informace ke vstupu
Akce je součástí oslav 120 let od povýšení Blanska na město.