100 let Kina Blansko

K oslavě sta let Kina Blansko jsme připravili hned několik akcí.


Dokumentární film

Nový dokument k výročí blanenského kina z cyklu Živá paměť v režii Radka Popelky. Premiéra proběhla ve čtvrtek 28. 10. 2021 v 18 hodin.

Dokument k výročí kina z cyklu Živá paměť režíroval Radek Popelka ze Studia Audiovisual, produkce se ujal vedoucí kina Jan Mach.Vstup je zdarma.Dokument se natáčel se v průběhu roku 2021. Termíny natáčení se několikrát rušily a přesunovaly vzhledem k epidemii covidu. Je založený na výpovědi pěti osob. K nejstarší historii promluvil současný vedoucí kina Jan Mach, hlavní iniciátor vzniku tohoto dokumentu, který okomentoval proměny kina po stránce stavební, a to ve spolupráci se Státním okresním archivem Blansko.
Technickému vybavení, zejména promítačkám, se věnovali Václav Jež a Oldřich Svoboda. O filmovém klubu a dramaturgii kina pohovořila Naděžda Strážnická. Posledních třicet let pak shrnul dlouholetý vedoucí kina Pavel Langr.
Natáčelo se nejen v blanenském kině, ale také v Kině Panorama v Boskovicích, kde mají ještě staré promítačky. Největší podíl práce byl odveden v archivu. Jan Mach sehnal od různých blanenských institucí a osob velké množství fotografií a plánů, kterými filmaři pokryli historii do roku 1989. Porevoluční události v kině už má Studio Audiovisual zmapované zejména díky vlastnímu rozsáhlému videoarchivu.
„Tak jako u každého historického snímku je vizuál limitován dostupným obrazovým materiálem. Ale spatřit fotografie a detaily původních plánů kina z roku 1921 na velkém plátně bude určitě zážitek, stejně jako dvacet let staré záběry z blanenského videožurnálu, kde se možná mnozí poznají. Abychom archivní materiál obohatili, zavítali jsme do boskovického kina. Tam Václav Jež a Oldřich Svoboda ukázali, jak vypadala práce promítače před digitalizací,“ doplnil režisér snímku Radek Popelka.


Exkurze do promítací kabiny

spojená s projekcí z filmového pásu – JIŽ PROBĚHLO


Výstava ve vestibulu kina

Výstavu tvoří devět panelů, na nichž jsme pro vás připravili stručný průřez staletou historií blanenského kina od roku 1921. Použity jsou reprodukce dobových materiálů jako plány budovy a fotografie doplněné o krátké texty. Za poskytnutí materiálů děkujeme Muzeu Blanenska a Státnímu okresnímu archívu Blansko.

Výstava bude k vidění minimálně do konce roku 2021, veřejnosti přístupná dle aktuálního programu kina, které otevírá vždy hodinu před začátkem první projekce a zavírá po skončení filmu.

  • Panel 1
  • Panel 2
  • Panel 3
  • Panel 4
  • Panel 5
  • Panel 6
  • Panel 7
  • Panel 8
  • Panel 9


aktualizováno: 14. 9. 2022